От години по света, също и в нашата страна, преди постъпване в училище има стандартизирани тестове за училищна готовност. Те измерват различните видове интелигентност, знанията на децата преди училище – готовност за четене, писане и смятане, силните и слабите им страни, както и развитие на уменията им.
За съжаление у нас продължават да се преекспонират само знанията, но то е защото са лесно измерими. В следващите редове ще обърна внимание на много по-важните за бъдещия ученик УМЕНИЯ за училищна готовност, за да сме в полза най-вече на родителите. Уменията се развиват с постоянство и търпение, и то от всички, общуващи с детето. Уменията са основата за успех на знанията в следващите поне 12 години училищен живот, а най-вече в цялостното развитие на детето.
Какво се очаква да умее детето преди първия училищен звънец:
Трайно използване на понятията ляво/ дясно без подсещаща опора. Усвоеност до степен пренасяне на тези понятия извън собственото тяло.
Битови сръчности: завързване на обувки, самостоятелно боравене с копчета, ципове, отваряне и затваряне на раници, подреждане на раници – първо с места за дрехи, после с места за училищни пособия, не забравяйте да обясните и местата за хигиенни принадлежности, място за шишето с вода и др., вкъщи – сортиране на дрехи, знание за чифтове, подреждане за точно определено време на собствените дрехи, учебни помагала: всички моливчета се прибират в съответната опаковка, различаване и сортиране на тетрадки с квадратчета отделно от тетрадки с тесни и широки редове, подреждане на несесери за деца, подреждане и сортиране на спортни принадлежности в сакове за тренировка: какво ни е нужно за плуване и защо не го забравям, за ски, за туризъм, за парка, за плажа, за гости с приспиване и т.н
Липсата на тези умения пречи на малкия ученик ИЗКЛЮЧИТЕЛНО много в личната му самоорганизация на целодневно обучение. Случва се до училището родителите да подценяват и не развиват това умение, защото бързат, защото мама/баба/ ще се справят по-добре, защото няма да забравят, защото ще бъде по-чисто и по-изрядно подредено или просто заради навика да се упражнява контрол. Всъщност това е подценяване на собственото дете и изземане на проактивността му, която в клас ще му трябва на всеки 5 минути. В практиката ни сме имали деца с високо IQ, на които им трябват 15 минути да си намерят и извадят от собствената раница просто една тетрадка, а целият учебен час е 35 минути за всички деца и един учител.
Хигиенни навици: лични и на околното пространство/ на работното място – около чина, място за хранене, места за отдих и спортуване, в транспортно средство, на публично място – в театър, музей, хотел и т.н /
В последните години поради причини, изтъкнати в горните редове, родителите отлагат доста умения напред във времето, а е необходимо те да се „тренират“ ежедневно, с много търпение, постоянно и системно, през цялата година и от всички възрастни, обгрижващи детето. Училищна готовност НЕ означава напомняне за миене на ръце преди хранене, или пък след спорт, след ползване на тоалетна, и т.н, това е изискване за усвоено умение преди първия учебен ден.
Умения за възприемане и контрол на времеви отрязъци. Това започва още при битовизмите, през навиците за самостоятелност, за да може малкия ученик лесно да го пренесе в рутинните и често незабавни училищни задължения. Препоръчваме още при двегодишните деца използването на пясъчен часовник за самостоятелно прибиране на играчките. За съвременното дигитално дете таймерът е познат още преди четенето и смятането. Познаването на кръгли часове е предвидено и в учебната програма, но ако не се използва в ежедневието, нямаме трайно усвоено умение. Неусвояването на това умение е изключително драматично за децата в първи клас. Това е техният най-голям стрес, а не незнанията за букви и цифри.
Втората част на това умение е свързана с контрола и самоконтрола на времето. А това е и в пряка връзка с емоциите и мотивацията. И по-точно с тяхната зрялост за съответната възраст. Всички сме виждали дете дотолкова загледано в анимация по телевизията или в компютърна игра, което не може да прекъсне не само по определено зададено време от възрастния, но и след десетото вербално подканяне, а дори и след физическа намеса/отнемане на телефона/. Следва раздразнителност, тръшкане, истерия, дори агресия. Това е следствие на недостатъчно търпеливата, системна и последователна работа на възрастните, обкръжаващи детето през първите 4 години от живота му.
Социалните умения са свързани с готовността на шестгодишните бързо да се ориентират в нова среда, с непознати деца и възрастни. Колкото по-общително, самостоятелно, разговорливо, толерантно и непритеснително е вашето дете, толкова по-бързо ще свикне с различността на обстановката на едно училище, взаимодействието си в група с различни деца и адаптивността към различните авторитети на възрастните. Не очаквайте, че останалите деца и възрастни задължително споделят точно вашите семейни ценности, битови навици и език на общуване. Вече живеем в много отворен и многонационален свят с разнообразие от култури и навици.
Тук е и умението за принадлежност към общността и зачитане на всеки от нея. Започваме от тази на семейството, после разширяваме. За съжаление често се подценява това умение. Детето е отглеждано така, сякаш светът се върти около него. Всички го обслужват и му служат. Обикновено родителите не са се заявили ясно за зачитане на техните права, тяхното пространство и време без детето. Такова дете не е виновно, че идвайки в училище, очаква всеки учител и всяко друго дете да се държи с него по същия начин както се прави вкъщи. Не изчаква, прекъсва, настоява, взима думата непрекъснато, нетърпеливо е, хитрува, изпада в раздразнителност при друго отношение на околните и често се оплаква вкъщи, било от учители или от други деца. Често това са доминантни деца, които на практика се обграждат и общуват само с деца в подчинена функция или просто нямат приятели на тяхната възраст.
Организационните умения са свързани с възприемане и САМОСТОЯТЕЛНО действие на последователност от няколко прости инструкции. Започването на тези умения също е заложено още в яслена възраст. Семейната среда и детската градина са мястото за тяхното трениране, развитие и готовност за училище. В практиката има деца, които до такава степен за лишени от самостоятелност и свикнали с „вечното“ присъствие на възрастен, одобряващ всяко тяхно действие, че след написване на една буква дори, очакват вербално одобрение или поне положително кимане от учителя. По-късно тези деца лесно развиват липса на самочувствие и вяра в собствените си възможности или емоционална нестбилност.
Уменията за самостоятелност са предпоставка за бързо и лесно възприемане и трайно усвояване на учебния материал, на всички преподавани знания. Те са нужни в спорта и в изкуството, в отношенията с хората, във всяка професия и забавление. Хората имаме различни интелектуални нива, учим по различен начин, имаме различни таланти и недостатъци. Когато притежаваме самостоятелност и научим детето да гледа навътре към себе си, а не навън, успехите и пътища нагоре са много разнообразни и реално възможни. Всяко дете е уникално и ценно, ако няма „патериците“ на безкрайно обгрижващи го възрастни. Ако на детето от малко е позволено да се оправдава или извинява с друг, не се учудвайте, че няма да смогва да напише 2 реда само в първи клас за 30 минути. Ще чувате, че някой му пречи, друг говори, трети не му е обяснил, четвърти го е обидил и то не си е свършило работата, защото чувствата му са наранени и т.н.
Сензорна зрялост за възрастта. Тук обикновено се изискват възприятия за природата и околната среда, придружени с адекватна словесно-логическа последователност на познания за тях. Особено важна е зрително-моторната координация. Разграничаване на тесни и широки редове, на различни графични символи, групирането и класификацията им, пренасянето им от една среда в друга.
Сензорните компетенции развиват артистичността и светогледа, чувствителността и възможностите за интерпретации. Креативността в тази възраст е все още силно развита и е нужна да бъде поощрявана за да разцъфтят и талантите у всяко дете. Времето прекарвано сред природа и изкуство е безценно!
Емоционалната зрялост за тази възраст е предпоставка за балансирано поведние на малкия ученик в новата и непозната среда. Детето възприема себе си като самостойна еденица и има умения за спокойно отстояване на своите чувства, както и за разбиране чувствата на своите връстници. То е обучено да изразява както положителни, така и отрицателни емоции, а не да задържа в себе си страхове, огорчение, тъга, агресия. Споделянето и доверието в новата среда, осигурени професионално от учителите, от всички родители и деца на новосъздадената общност са необходимост и основание за спокойно, успешно и щастливо детство в първите училищни класове.